Rzeszów

Czy filozofia może nam pomóc w pokonaniu kryzysu klimatycznego?

Czy filozofia może nam pomóc w pokonaniu kryzysu klimatycznego? Owszem. A swój udział będzie w tym miała wykładowczyni Wyższej Szkoły informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na swoje badania jako jedyna z podkarpackich naukowców otrzymała w tym roku stypendium Komisji Fulbrighta.

Dr Magdalena Hoły Łuczaj od lat zajmuje się etyką środowiskową, która jest filozoficzną podbudową dla działań proekologicznych. Tego obszaru dotyczy też jej najnowszy projekt, który zyskał uznanie Komisji Fullbrighta i pozwoli naukowczyni na 9-miesięczne badania na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Georgii (The University of Georgia) w USA, jednego z najważniejszych na świecie ośrodków zajmujących się filozofią środowiskową.

„W moich badaniach chcę pokazać, ze zmiana postrzegania rzeczy użytkowych, w tym też tych  codziennego użytku, z tego, co głównie szkodzi przyrodzie (zaśmieca ją, przyczynia się do zużycia zasobów naturalnych), na to, co warte naszej troski i przywiązania, może ograniczyć nadmierną konsumpcję i tym samym mieć długofalowo pozytywne skutki ekologiczne” – informuje dr Magdalena Hoły–Łuczaj.

Rozmowa z dr Magdalena Hoły–Łuczaj

Magdalena Hoły-Łuczaj jest absolwentką filozofii i filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2016 roku obroniła doktorat w Instytucie Filozofii UJ. Jej zainteresowania badawcze obejmują współczesną filozofię, w szczególności problematykę antropologiczną, etyczną i ekofilozoficzną oraz dyskurs medialny i polityczny. Publikowała m.in. w Environmental Values”, „Ethics and the Environment”, „Ruchu Filozoficznym”, „Analizie i Egzystencji”, „Kwartalniku Filozoficznym”. Stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami. Program Fulbrighta ma dwa wymiary. Pierwszy, czysto praktyczny: finansuje wyjazdy naukowe polskich studentów, badaczy i nauczycieli akademickich do USA i wspiera ich obiecujące projekty. Drugi, ideowy: stara się wzmocnić przekonanie, że wymiana wiedzy i umiejętności służy jeszcze większemu celowi niż rozwój nauki. Zgodnie z wizją inicjatora Programu, amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta, jest to narzędzie w budowaniu dialogu i pokojowych relacji między narodami. 

Polecamy

Readaktor
„Tekst to myśl, która uciekła nam z głowy, aby zostać pochwycona przez papier, który jest dla niej klatką, a za razem drugą wolnością”. Od lat to zdanie motywuje mnie do tworzenia kolejnych treści. Serdecznie zapraszam. Florian Nizipiórek
http://www.podkarpackieok.pl/informacje/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *