lekarz operacja
Rzeszów

Nasze zdrowie jest ważniejsze niż praca, zakupy czy kolejny odcinek ulubionego serialu.

W Polsce co roku 2,7 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Na szczęście coraz częściej diagnoza postawiona jest na tyle szybko, że daje szanse na pełne wyleczenie. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w trosce o zdrowie swoich studentek, pracownic i mieszkanek Rzeszowa aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Partnerami uczelni są Fundacja SOS Życie oraz Centrum Medyczne Medyk.  Od 23 stycznia do 2 lutego na terenie kampusu WSIiZ w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego będzie stał cytomammobus Fundacji SOS Życie, oferujący darmową cytologię kobietom w przedziale wiekowym 25 – 59 lat, które nie wykonywały tego typu badań profilaktycznych w ciągu ostatnich 3 lat. Cytologia dla wielu kobiet pozostaje czymś wstydliwym, jednak jest to badanie bezbolesne i bezpieczne, przede wszystkim zaś daje odpowiedź na pytanie, czy kobieta jest zdrowa.

– Chcemy promować wiedzę na temat raka szyjki macicy i badań cytologicznych, bo wciąż kobiety nie wykonują ich regularnie, a choroba rozwija się często bezobjawowo i zostaje wykryta w fazie zaawansowanej, trudnej do wyleczenia – informuje Łucja Bielec z Fundacji SOS Życie. – Przyjazd cytomammobusu na teren uczelni  i związana z tym akcja profilaktyczna mogą przyczynić się do wykrycia schorzeń nowotworowych we wczesnym stadium choroby i umożliwić pełne wyleczenie. Nawet dla jednego przypadku wykrycia wczesnej postaci raka taka akcja jest w pełni zasadna. – dodaje prof. Ryszard Palczak z Katedry Zdrowia Publicznego, Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych WSIiZ, specjalista ginekolog z wieloletnim stażem.

Badania będą wykonywane w godzinach porannych i popołudniowych, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem 17 582 40 60. Każda pacjentka otrzyma słodki poczęstunek oraz materiały edukacyjno – szkoleniowe. Badania są bezpłatne i  mogą z nich skorzystać wszystkie mieszkanki miasta spełniające kryteria określone przez NFZ.

W pierwszym dniu akcji – czyli 23 stycznia, także hol uczelni zmieni się w mini przychodnię. Pracownicy Centrum Medycznego MEDYK na przykładzie specjalnego fantomu pokażą, jak w sposób prawidłowy prowadzić samobadanie piersi i na jakie niepokojące zmiany należy zwracać uwagę. Do działań prozdrowotnych dołączy się także społeczność studencka. W ramach ogólnopolskiej akcji „Pink Lips Project” organizowanej przez Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland, na znak solidarności z kobietami chorującymi na raka szyjki macicy propagowany będzie symbol jedności z nimi, czyli różowe usta. Dzięki publikowaniu zdjęć w mediach społecznościowych z #pinkchallenge akcja zostanie nagłośniona i trafi do szerszej grupy odbiorców.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania przy okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zaprasza dodatkowo do zapoznania się z ofertą dotyczącą kierunków medycznych, w szczególności pielęgniarstwa, które wkrótce zadebiutuje na naszej uczelni. Uruchomienie studiów dziennych, w trybie weekendowo – popołudniowym, planowane jest na semestr letni tego roku akademickiego. Praca pielęgniarki/pielęgniarza to zawód deficytowy – nie tylko w Polsce, ale również w Unii Europejskiej, dlatego tak ważnym jest, aby oferta kształcenia personelu pielęgniarskiego była jak najszersza. Dzięki temu, że studia pielęgniarskie na WSIiZ będą realizowane w ramach projektu „Kadry dla regionu”, w pierwszym naborze 40 osób może uzyskać dofinansowanie unijne do czesnego na cały okres trwania studiów.

W pierwszym dniu akcji do dyspozycji dziennikarzy będą specjaliści z Fundacji SOS Życie oraz CM Medyk, a dodatkowe informacje na temat pielęgniarstwa przekażą prof. Ryszard Palczak z Katedry Zdrowia Publicznego, Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych WSIiZ oraz mgr Urszula Kąkol z Kolegium Medycznego WSIiZ. Na spotkanie z naszymi ekspertami zapraszamy 23 stycznia w czwartek na godzinę 11.00, do głównego holu uczelni przy ul. Sucharskiego.

Polecamy

Readaktor
„Tekst to myśl, która uciekła nam z głowy, aby zostać pochwycona przez papier, który jest dla niej klatką, a za razem drugą wolnością”. Od lat to zdanie motywuje mnie do tworzenia kolejnych treści. Serdecznie zapraszam. Florian Nizipiórek
http://www.podkarpackieok.pl/informacje/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *